contestada

How much work is done when a hoist lifts a 220-kg rock to a height of 4 m? (Use 9.8 m/s2 for the acceleration due to gravity.)

Respuesta :

Answer:

The work done is 8624 Joules

Explanation:

The work will be equivalent to the energy needed to move the body.

The work is a scalar magnitude represented by the symbol W and expressed in units of energy.

Formula to calculate work

Work is defined as the product of a force (F) applied to a body by its displacement (d) in the direction of this force:

W=F*d Equation 1

Data of problem:

mass=m=220kg, acceleration due gravity=9.8 m/s2, d=4m

F=Rock Weight= m*g=220kg *9.8[tex]\frac{m}{s^{2} }[/tex]=2156N

We replace the values of d and F in the equation (1)

W=2156N*4m

W=8624 N*m

W=8624  

Answer: The work done is 8624 Joules

Work done is amount of energy required to lift the rock at a height by the hoist. The work done required to lift the rock at a height of 4 m is 8624 joules.

What is work done to lift an object?

The amount of energy which is required to lift a object at a height is known as the work done of lifting an object.

It can be given as,

[tex]W=mgh[/tex]

Here, (m) is the mass of the object, (g) is the acceleration due to gravity and (h) is the height.

Given information-

The mass of the rock is 220 kg.

The hoist lifts the rock at a height of 4 m.

The acceleration due to gravity is 9.8 m/s squared.

To find the work done, put the values in the above formula as,

[tex]W=220\times 9.8\times4\\W=8624\rm J[/tex]

Hence the work done required to lift the hoist at a height of 4 m is 8624 joules.

Learn more about the work done to lift an object here;

https://brainly.com/question/25431415

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico