Respuesta :
Answer:
Option C. [tex]F(s)=0.004s+37[/tex]
Step-by-step explanation:
Let
F(s) ----> the plant's height in cm
s -----> the number of hours of sunlight
we know that
The equation of the line in slope intercept form is equal to
[tex]y=mx+b[/tex]
where
m is the slope of rate of change
b is the y-intercept or initial value
In this problem we have
m=0.004 cm/h -----> the slope is the rate of grow
b=37 cm ----> the y-intercept (initial value)
substitute the values in the equation
[tex]y=0.004s+37[/tex]
Convert to function notation
[tex]F(s)=0.004s+37[/tex]
Answer:
f(s) = 0.004s + 37
Step-by-step explanation:
Got it correct, edge2020.