A model rocket accelerates upward from the ground with a constant acceleration, reaching a height of 50 m in 8 s.a) What is the speed (in m/s) at a height of 50 m?A: 1.07×101 B: 1.25×101 C: 1.46×101 D: 1.71×101 E: 2.00×101 b) What is the acceleration (in m/s 2)?A: 1.56 B: 1.83 C: 2.14 D: 2.50 E: 2.93

Respuesta :

Explanation:

It is given that, a model rocket accelerates upward from the ground with a constant acceleration, u = 0

Height reached, d = 50 m

Time taken, t = 8 s

Let a is the acceleration of the rocket. It can be calculated using second equation of motion as,

[tex]d=ut+\dfrac{1}{2}at^2[/tex]

[tex]a=\dfrac{2d}{t^2}[/tex]

[tex]a=\dfrac{2\times 50}{8^2}[/tex]

[tex]a=1.56\ m/s^2[/tex]

Let v is the speed at the height of 50 meters. So,

[tex]v=u+at[/tex]

[tex]v=at[/tex]

[tex]v=1.56\times 8[/tex]

v = 12.48 m/s

or [tex]v=1.25\times 10^1\ m/s[/tex]

Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico