Respuesta :
Answer:
Approximately 16% of adults have a pulse rate higher than bonnie'.
Step-by-step explanation:
A normal random variable with mean Mu = 69 and standard deviation sd = 9.5 is standardized with the transformation:
Z = (X - Mu) / sd = (X - 69) / 9.5
For a pulse rate value of 78.5, Z = (78.5 - 69) / 9.5 = 1.0
P (X <78.5) = P (Z <1.0) = 0.8413.
P (X> 78.5) = P (Z> 1.0) = 0.1587.
The standard score for the Bonnie's pulse rate is 1.0.
Bonnie's pulse rate is at the 1.0 standard deviations above the mean.
Approximately 16% of adults have a pulse rate higher than bonnie'.
Bonnie's pulse rate is at 1.0 standard deviations above the mean. Approximately 16% of adults have a pulse rate higher than Bonnie. Then the correct option is D.
What is normal a distribution?
It is also called the Gaussian Distribution. It is the most important continuous probability distribution. The curve looks like a bell, so it is also called a bell curve.
The mean is 69 and the standard deviation is 9.5. Then
[tex]\rm Z = \dfrac{x - \mu }{\sigma } = \dfrac{x - 69}{9.5}[/tex]
For a pulse rate value of 78.5, Then the range will be
[tex]\rm P(x < 78.5 ) = P (Z < 1.0) = 0.8413[/tex]
And
[tex]\rm P(x > 78.5 ) = P (Z > 1.0) = 0.1587[/tex]
The standard score for Bonnie's pulse rate is 1.0.
Bonnie's pulse rate is at 1.0 standard deviations above the mean.
Approximately 16% of adults have a pulse rate higher than Bonnie.
More about the normal distribution link is given below.
https://brainly.com/question/13759327