Answer:
Mass percent of N2H4 in original gaseous mixture = 31.13 %
Explanation:
Given:
Initial mass of gaseous mixture = 61.00 g
Initial mole of oxygen = 10.0 mol
Moles of oxygen remaining after the reaction = 4.062 mol
Moles of oxygen used = 10.0 - 4.062 = 5.938 mol
[tex]4NH_3 + 7O_2\rightarrow 4NO_2 + 6H_2O[/tex]
[tex]N_2H_4 + 3O_2\rightarrow 2NO_2 + 2H_2O[/tex]
Total oxygen used in both the reactions = 10.0 parts
out of 10 parts, 3 part react with N2H4.
[tex]No.\;of\;moles\;of \;oxygen \;used = 5.398\times\frac{3}{10} =1.78\; moles[/tex]
Now, consider the reaction of N2H4
[tex]N_2H_4 + 3O_2\rightarrow 2NO_2 + 2H_2O[/tex]
3 moles of O2 react with 1 mole of N2H4
1.78 moles of oxygen will react with 1.78/3 = 0.5933 mol of N2H4
[tex]Mass = Moles\times Molecular mass[/tex]
Molecular mass of N2H4 = 32 g/mol
[tex]Mass\;of\;N_2H_4= 0.5933\times 32 = 18.99 g[/tex]
[tex]Mass\;percent = \frac{Mass\;of\;N_2H_4}{Total\;mass}\times 100[/tex]
Total mass = 61.0 g
[tex]Mass\;percent = \frac{18.99}{61.0}\times 100=31.13 \%[/tex]