Explanation:
It is given that,
Slit spacing, [tex]d=1600\ nm=1600\times 10^{-9}\ m[/tex]
We need to find the lines per mm in the grating. The relation between the slit spacing and number of lines is given by :
[tex]N=\dfrac{1}{d}[/tex]
[tex]N=\dfrac{1}{1600\times 10^{-9}}[/tex]
N = 625000 m
or
So, number of lines per mm is 625. Hence, this is the required solution.