A metal block suspended from a spring balance is submerged in water. You observe that the block displaces 55 cm3 of water and that the balance reads 4.3 N. What is the density of the block?

Respuesta :

Answer:

8977.7 kg/m^3

Explanation:

Volume of water displaced = 55 cm^3 = 55 x 10^-6 m^3

Reading of balance when block is immersed in water = 4.3 N

According to the Archimedes principle, when a body is immersed n a liquid partly or wholly, then there is a loss in the weight of body which is called upthrust or buoyant force. this buoyant force is equal to the weight of liquid displaced by the body.

Buoyant force = weight of the water displaced by the block

Buoyant force = Volume of water displaced x density of water x g

                        = 55 x 10^-6 x 1000 x .8 = 0.539 N

True weight of the body = Weight of body in water + buoyant force

m g = 4.3 + 0.539 = 4.839

m = 0.4937 kg

Density of block = mass of block / volume of block

= [tex]\frac{0.4937}{55\times10^{-6}}[/tex]

Density of block = 8977.7 kg/m^3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico