Respuesta :

Answer: The answer to this question is Ek= 240 000J

Explanation: The kinetic energy is the energy in motion. The formula for the kinetic energy is Ek=1/2mv^2

m is the mass and v is the velocity.

Ek=1/2(12)(200)^2

Ek=240 000J

ACCESS MORE
EDU ACCESS