contestada

the brakes on a car do 240000j of work in stopping the car. if the car travels a distance of 40m while the brakes re being applied. how large is the average force that the brakes exert the car?​

Respuesta :

The ​magnitude of the average force that the brakes exert the car is 6,000 N.

The given parameters;

  • work done on the car by brake, W = 240,000 J
  • distance traveled by the car, d = 40 m

The magnitude of the average force that the brakes exert the car is calculated as follows;

W = Fd

where;

  • F is the average force

Make "F" the subject of the formula, to determine the magnitude of the average force of the brake.

[tex]F = \frac{W}{d} \\\\F = \frac{240,000}{40} \\\\F = 6,000 \ N[/tex]

Thus, the ​magnitude of the average force that the brakes exert the car is 6,000 N.

Learn more here:https://brainly.com/question/4416095

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico