A tall tube is evacuated, and its stopcock closed. The open end of the tube is immersed into a container of water (density 103 kg/m3) that is open to the atmosphere (pressure 105 N/m2). When the stopcock is opened, how far up the tube will the water rise?

Respuesta :

Answer:

The water will rise to a height, H = 10.20 m

Given:

Atmospheric Pressure, P = [tex]10^{5} N/m^{2}[/tex]

density of water, [tex]\rho_{w} = 10^{3} kg/m^{3}[/tex]

Solution:

The water in the tube will rise to the point where the weight is balanced by the force as a result of the atmospheric pressure.

Therefore,

Pressure, P = [tex]\rho_{w} gH[/tex]

where

g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s[tex]^{2}[/tex]

H = height of water in the tube

Now,

[tex]H =\frac{P}{\rho_{w} g}[/tex]

Putting the values in the above formula:

[tex]H =\frac{10^{5}}{10^{3}\times 9.8}[/tex]

H = 10.20 m

Answer:

The water will rise to a height of 10 meters.

Explanation:

  • Density of water [tex]d=10^{3}kg/m^{3}[/tex].
  • Atmospheric pressure [tex]p=10^{5} N/m^{2}[/tex].

The pressure exerted at a height h is given by :

[tex]p=d\times g\times h[/tex]

g is acceleration due to gravity.

[tex]h=\frac{P}{dg}[/tex]

[tex]$h=\frac{10^{5}}{10^{3} \times 9.8}$[/tex]

h = 10 meters.

The water will rise to a height of 10 meters.

Learn more about the atmospheric pressure, refer:

  • https://brainly.com/question/1524997
ACCESS MORE
EDU ACCESS