A $642,000 property is depreciated for tax purposes by its owner with the straight-line depreciation method. The value of the building, y, after x months of use is given by y = 642,000 − 1800x dollars.
After how many months will the value of the building be $420,600?

Respuesta :

Answer:

[tex]123[/tex] months

Step-by-step explanation:

The value of the building y, after x months of use is given by the equation is

[tex]y=642,000-1800x[/tex]

To find the number of years that will pass before the value of the building is $420,600, we need to equate the equation to 420,600 and solve for x.

[tex]642,000-1800x=420,600[/tex]

Group the similar terms:

[tex]-1800x=420,600-642,000[/tex]

Simplify the left hand side to get:

[tex]-1800x=-221,400[/tex]

Divide both sides by -1800

[tex]x=\frac{-221,400}{-1800}[/tex]

[tex]123[/tex]

The number of months is [tex]123[/tex] months

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico