Respuesta :
If the rate of continental drift were to abruptly slow down in the given time time interval, the average acceleration will be -0.5cm/y²
Given the data in the question;
- Initial velocity; [tex]u = 1.0cm/y[/tex]
- Final velocity; [tex]v = 0.5cm/y[/tex]
- Time; [tex]t = 1y[/tex]
Average acceleration; [tex]a= ?[/tex]
To determine the average acceleration, we use the First Equation of Motion:
[tex]v = u + at[/tex]
Where, v is the final velocity, u is the initial velocity, t is the time and a is the acceleration.
We make "a" the subject of the formula
[tex]a = \frac{v-u}{t}[/tex]
We substitute our given values into the equation
[tex]a = \frac{0.5cm/y\ -\ 1.0cm/y}{1y} \\\\a = \frac{-0.5cm/y}{1y}\\\\a = -0.5cm/y^2[/tex]
[the negative sign represent retar. or negative acceleration]
Therefore, if the rate of continental drift were to abruptly slow down in the given time time interval, the average acceleration will be -0.5cm/y²
Learn more; https://brainly.com/question/24040430
