Respuesta :
Answer:
the answer is D
Explanation:
The first choice says that the lawn grows 3000 thousand meters per second. Not realistic.
The second choice says that the growth per week is 6x10^-8 cm with this calculation
Growth per week = speed X Time (7 days, 168 hours, 604800 seconds)
Which is so low , implying that the lawn is mowed each three years.
The third option, with same above calculation, leads to 120 cm per week. Too fast. So that leaves us with the D option.
Answer:
D. [tex]4x10^{-8} \frac{m}{s}[/tex]
The estimation is taking a week of regular time of mow the lawn and the length is trim is about an inch.
Explanation:
So, an inch of length have to be in meters as the problem as to.
[tex]1 in[/tex]⇒ [tex]2,54cm[/tex]
[tex]2,54 cm *\frac{1m}{100cm}= 0,0254 m[/tex]
Now, the time is a week so in seconds is modeling:
1 week ⇒ 7 days
1 day ⇒24 hours ⇒ 7 days = 7* 24 hours = 168 hours
[tex]168 hour *\frac{60 minute}{1 hour} *\frac{60 s}{1 minute} = 604800 s[/tex]
Finally the relation is going to be the length the lawn in a week to determinate an estimation of the speed we going to call as a 'Δ'
Δ[tex]= \frac{0.0254 m}{604800 s}= 4, 19973545 *10 ^{-8}[/tex]
Approaching:
Δ[tex]=4 * 10^{-8} (\frac{m}{s} )[/tex]