A company has two departments, Y and Z that incur wage expenses. An analysis of the total wage expense of $19,000 indicates that Dept. Y had a direct wage expense of $2,000 and Dept. Z had a direct wage expense of $3,500. The remaining expenses are indirect and analysis indicates they should be allocated evenly between the two departments. Departmental wage expenses for Dept. Y and Dept. Z, respectively, are:

Respuesta :

Answer:

Departmental wage expenses for Dept. Y = 8,750 and Dept. Z = 10,250.

Explanation:

Direct wages of Y and Z sum 2,000 + 3,500 = 5,500. The remaining expenses are the difference between total wage expense and direct wage expenses. That means indirect expenses are 19,000 - 5,500 = 13,500. These has to be allocated half for each department.

  • Dept Y expense is 2,000 + 13,500/2 = 2,000 + 6,750 = 8,750
  • Dept Z expense is 3,500 + 13,500/2 = 3,500 + 6,750 = 10,250
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico