A firm buys on terms of 2/8, net 45 days, it does not take discounts, and it actually pays after 85 days. What is the effective annual percentage cost of its non-free trade credit? (Use a 365-day year

Respuesta :

Answer:

annual percentage cost is 10.05%

Explanation:

given data

time = 45 days

terms = 2/8

pay after A = 85 days

year y = 365 days

to find out

annual percentage cost

solution

we will calculate here effective annual percentage cost that is

annual percentage cost =( (1 + 2% / (1-2%) )^y  /  (A-8) -1   ......1

put here all value

annual percentage cost =( (1 + 2% / (1-2%) )^(365/(85-8)) -1

annual percentage cost =(1+0.02/ 0.98)^(365/77) -1

annual percentage cost = (1.020)^(365/77) -1

annual percentage cost = 1.10050 -1

so annual percentage cost is 10.05%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico