677579329
contestada

Your initial speed is 12 m/s and your final speed is 13 m/s. If this change of speed took place over a distance of 156 m how long did it take.

Respuesta :

Answer:

The answer to your question is: 12.48 s

Explanation:

Data:

initial speed (is) = 12 m/s

final speed (fs) = 13 m/s

distance (d) = 156 m

time (t) = ?

Formula

d = ((fs + is))/2 t        we clear time from this equation    t = 2d / (fs + is)

Substitution             t = 2(156) / (13 + 12)

Process                    t = 312 / 25

                                 t = 12.48 s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico