contestada

One gallon of paint (volume = 3.79 10-3 m3) covers an area of 17.8 m2. What is the thickness of the fresh paint on the wall?

Respuesta :

Answer:

0.2129 mm

Explanation:

We have given volume of the paint = 1 gallon[tex]=3.79\times 10^{-3}m^3[/tex]

Area that covers the paint [tex]=17.8 m^2[/tex]

We have to find the thickness of the fresh paint

So [tex]thickness=\frac{volume}{area}=\frac{3.79\times 10^{-3}}{17.8}=0.2129\times 10^{-3}m=0.2129mm[/tex]

So the thickness of fresh paint on the wall is 0.2129 mm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico