Respuesta :

Answer:

51 mph

Explanation:

Given: A certain aircraft can fly 612 miles with the wind in 3 hours and travel the same distance against the wind in 6 hours.

Formula: [tex]Speed=\dfrac{Distance}{Time}[/tex]

Let speed of aircraft be x mph and speed of wind y mph

Aircraft along wind:

Actual speed of aircraft = x + y

                    Time taken = 3 hours

                        Distance = 612 miles

[tex]\therefore x+y=\dfrac{612}{3}[/tex]

[tex]x+y=204----------(1)[/tex]

Aircraft against wind:

Actual speed of aircraft = x - y

                    Time taken = 6 hours

                        Distance = 612 miles

[tex]\therefore x-y=\dfrac{612}{6}[/tex]

[tex]x-y=102----------(2)[/tex]

By solving equation (1) and equation (2) and we get

x = 153 mph

y =  51 mph

Hence, The speed of wind will be 51 mph

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico