Answer:
Part a)
k = 588.6 N/m
Part b)
v = 0.7 m/s
Explanation:
As we know that initially block is at rest
now if block is released from rest then it will go down by 10 cm and again comes to rest
so here we have
Part a)
Work done by gravity + work done by spring force = change in kinetic energy
[tex]W_g + W_{spring} = 0 - 0[/tex]
[tex]mg(0.10) + \frac{1}{2}k(0^2 - 0.10^2) = 0[/tex]
[tex]3(9.81)(0.10) - \frac{1}{2}k(0.10)^2 = 0[/tex]
[tex]k = 588.6 N/m[/tex]
Part b)
Now when spring is stretch by x = 5 cm then the speed of the block is given as
[tex]mgx' + \frac{1}{2}k(0^2 - x'^2) = \frac{1}{2}mv^2 - 0[/tex]
here we have
[tex]x' = 0.05 m[/tex]
[tex]3(9.81)(0.05) - \frac{1}{2}(588.6)(0 - 0.05^2) = \frac{1}{2}(3) v^2[/tex]
[tex]1.4715 - 0.736 = 1.5 v^2[/tex]
[tex]v = 0.7 m/s[/tex]