Respuesta :
Answer : The percent yield of the reaction is, 93.68 %
Explanation : Given,
Mass of [tex]SO_2[/tex] = 64.06 g
Molar mass of [tex]SO_2[/tex] = 64 g/mole
Molar mass of [tex]SO_3[/tex] = 80 g/mole
First we have to calculate the moles of [tex]SO_2[/tex].
[tex]\text{Moles of }SO_2=\frac{\text{Mass of }SO_2}{\text{Molar mass of }SO_2}=\frac{64.06g}{64g/mole}=1.0009mole[/tex]
Now we have to calculate the moles of [tex]SO_3[/tex].
The balanced chemical reaction will be,
[tex]2SO_2+O_2\rightarrow 2SO_3[/tex]
From the balanced reaction, we conclude that
As, 2 moles of [tex]SO_2[/tex] react to give 2 moles of [tex]SO_3[/tex]
So, 1.0009 moles of [tex]SO_2[/tex] react to give 1.0009 moles of [tex]SO_3[/tex]
Now we have to calculate the mass of [tex]SO_3[/tex]
[tex]\text{Mass of }SO_3=\text{Moles of }SO_3\times \text{Molar mass of }SO_3[/tex]
[tex]\text{Mass of }SO_3=(1.0009mole)\times (80g/mole)=80.072g[/tex]
The theoretical yield of [tex]SO_3[/tex] = 80.072 g
The actual yield of [tex]SO_3[/tex] = 75.00 g
Now we have to calculate the percent yield of [tex]SO_3[/tex]
[tex]\%\text{ yield of the reaction}=\frac{\text{Actual yield of }SO_3}{\text{Theoretical yield of }SO_3}\times 100=\frac{75.00g}{80.072g}\times 100=93.68\%[/tex]
Therefore, the percent yield of the reaction is, 93.68 %