brantleynation1750 brantleynation1750
  • 27-08-2019
  • Mathematics
contestada

It takes 1 pound of flour to make y cakes. The price of flour is w dollars for x pounds. In terms of w, x and y, what is the dollar cost of the flour required to make 1 cake?

Respuesta :

lidaralbany lidaralbany
  • 28-08-2019

Answer:

The dollar cost of the flour required to make 1 cake is:

                   $   w/(xy)

Step-by-step explanation:

It is given that:

  • It takes 1 pound of flour to make y cakes.

This means that in order to make 1 cake the amount of flour required is: 1/y pound.

  • The price of flour is w dollars for x pounds.

Cost of x pounds= $ w

Cost of 1 pound= $ w/x

Cost of 1/y pound= $ w/(xy)

i.e.

Cost of making 1 cake= $ w/(xy)

Answer Link

Otras preguntas

How does the carbonyl functional group differ in glucose and fructose?
find the length of a leg
Which of these numbers are 11 units from 0 on the number line? A 0 B+11 C-11
Which of the following statement is not true about snacks
What statement correctly compares the pH of water to that of other substances
Hugh bought some magazines that cost $3.95 each and some books that cost $8.95 each. He spent a total of $47.65. Let m represent the number of magazines and b r
Examine the following scenario: A population of small fish lives in a lake (Lake A).The dark-colored fish are the ancestral phenotype and represent the usual c
What direction did the ancient people travel when they crossed the land bridge?
How did Democrats use the issue of corruption to help them regain power in the South? They pointed out corruption of Republicans and blamed Reconstruction for t
What name is given to a discrete packet of light