A hill that has a 36.1% grade is one that rises 36.1 m vertically for every 100.0 ml of distance in the horizontal direction. At what angle is such a hill inclined above the horizontal?

Respuesta :

Answer:

angle is 19.85°

Explanation:

given data

grade = 36.1 %

vertically distance y = 36.1 m

horizontal distance x = 100 m

to find out

angle

solution

we know that according to question here

it make a triangle shape that contain 100 m base and height 36.1 m

and make angle with base is θ

so by triangle we know here

tanθ = y/x   ..........1

so we now put x and y and find θ

tanθ = 36.1 / 100

tanθ = 0.361

θ = 19.85°

so angle is 19.85°

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico