Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
profit for shirts = sale - buying price
$9×2 - $5 ×2 = profit
$18 - $10 = profit
profit₁ =P₁= $8
profit for jeans
sale - buying price= profit
$17×3 - $9×3 = profit
$51 - $27 = profit
profit₂=P₂= $24
profit for dresses
$41×5 - $29×5 = profit
$205 - $145 = profit
profit = $205-$145
profit₃ =P₃= $60
Part A.
P₁ + P₂ + P₃ = $8 +$24 + $60
Part B.
Total profit= $92
Answer:
Dana bought two shirts for $5.00 each and later sold them for $9.00 each.
Profit earned = [tex]2(9-5)[/tex] dollars
She bought three pairs of jeans for $9.00 each and later sold them for $17.00 each.
Profit earned = [tex]3(17-9)[/tex] dollars
She bought five dresses for $29.00 each and later sold them for $41.00 each.
Profit earned = [tex]5(41-29)[/tex] dollars
Part A:
Dana's total profit is represented by:
[tex]2(9-5)+3(17-9)+5(41-29)[/tex]
Part B:
Dana's total profit was:
[tex]2(9-5)+3(17-9)+5(41-29)[/tex]
=> [tex]2(4)+3(8)+5(12)[/tex]
=> [tex]8+24+60[/tex]
= $92