Answer:
Actual Price paid for materials = $4.2136 [tex]\times[/tex] 2,200 = $9,270
Actual price per unit = $4.2136
Explanation:
Provided information,
Standard Material per unit = $4
Total cost = $8,400
Standard Quantity = $8,400/$4 = 2,100 units
Provided Material Price variance = $470 unfavorable = - $470
[tex]= (Standard Price - Actual Price) \times Actual Units[/tex]
Material Quantity Variance = $400 Unfavorable = - $400
[tex]= (Standard Quantity - Actual Quantity) \times Standard Rate[/tex]
Using Material Quantity Variance
- $400 = (2,100 - Actual Quantity) [tex]\times[/tex] $4
-$400/$4 = 2,100 - Actual Quantity
Actual Quantity = 2,100 + 100 = 2,200 units
Now, putting this value in Material Price Variance we have,
- $470 = ($4 - Actual Price) [tex]\times[/tex] 2,200
-$470/2,200 = $4 - Actual Price
- $0.214 = $4 - Actual Price
Actual Price = $4 + $0.2136 = $4.2136
Final Answer
Actual Price paid for materials = $4.2136 [tex]\times[/tex] 2,200 = $9,270
Actual price per unit = $4.2136