Explanation:
It is given that,
Initial velocity of passengers, u =0
Final velocity of passengers, v = 45 mi/h = 20.11 m/s
Time taken, t = 2.2 s
We need to find the acceleration of the passengers on this ride. It can be calculated using the formula of acceleration as :
[tex]a=\dfrac{v-u}{t}[/tex]
[tex]a=\dfrac{20.11}{2.2}[/tex]
[tex]a=9.14\ m/s^2[/tex]
So, the acceleration of the passengers on this ride is [tex]9.14\ m/s^2[/tex]. Hence, this is the required solution.