A 12-kg hammer strikes a nail at a velocity of 8.5 m/s and comes to rest in a time interval of 8.0 ms. (A) What is the impulse given to the nail? (Write the unit for impulse as a kg.m/s or as N.s)

Respuesta :

Answer:

102 kg.m/s

Explanation:

m = Mass of hammer = 12 kg

v = Final velocity = 8.5 m/s

u = Initial velocity = 0

t = Time taken = 8 ms

Force acting over a given amount of time or change in momentum is known as impulse.

Impulse

[tex]J=Ft\\\Rightarrow J=p_2-p_1\\\Rightarrow J=m(v-u)\\\Rightarrow J=12(8.5-0)\\\Rightarrow J=102\kg.m/s[/tex]

Impulse given to the nail is 102 kg.m/s

Answer:

The impulse is 102 kg m/s.

Explanation:

Given that,

Mass of hammer = 12 kg

Velocity = 8.5 m/s

Time = 8.0 ms

Impulse :

Impulse is the change in momentum of the object.

We need to calculate the impulse

Using formula of impulse

[tex]\Delta p=p_{f}-p_{i}[/tex]

[tex]\Delta p=m(v-u)[/tex]

Where, m = mass of the object

v = final velocity

u = initial velocity

Put the value into the formula

[tex]\Delta p=12\times(8.5-0)[/tex]

[tex]\Delta p=102\ Kg.m/s[/tex]

Hence, The impulse is 102 kg m/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico