Answer:
d)2.13 C s⁻¹
Explanation:
Rate of flow of heat through walls
=[tex]\frac{KA(T_2-T_1)}{d}[/tex]
K = .33
A = 6 X .4 X .4 =0.96
T₂-T₁ = 30+40 = 70
d = 5 x 10⁻³
Put these data in the relation above
Rate of flow of heat
= [tex]\frac{.33\times.96\times70}{5\times10^{-3}}[/tex]
= 4435.2 Js⁻¹
Specific heat of gas = 2.5 R = 20.785 J
Rise in temp = [tex]\frac{4435.2}{100\times20.785}[/tex]
= 2.13 degree celsius.