Answer:
NPV of the project 497,000
Explanation:
First, we calcualte the WACC for the firm
[tex]WACC = K_e(\frac{E}{E+D}) + K_d(1-t)(\frac{D}{E+D})[/tex]
Ke= cost of capital= 0.152
Equity weight 0.55
Kd= cost of debt= 0.0768
Debt Weight 0.45
tax rate= 0.34
[tex]WACC = 0.152(0.55) + 0.0768(1-0.34)(0.45)[/tex]
WACC 10.64096%
Then, we adjust for the proposed factor: (-0.5 percent)
10.64096% - 0.5% = 10.14096% This will be the project rate.
Now, we calcualte the NPV
The present value of the cash inflows:
[tex]C \times \frac{1-(1+r)^{-time} }{rate} = PV\\[/tex]
C 1.27
time 5
rate 0.1014096
[tex]1.27 \times \frac{1-(1+0.1014096)^{-5} }{0.1014096} = PV\\[/tex]
PV $4.7970
NPV = 4.797 millions - 4.3 millions = 0.497 millions = $497,000