Respuesta :

Speed = Distance ÷ Time

To find the speed of the car, we first have to identify our values so we can plug our numbers into the formula.

What we know:

Distance = 210 miles

Time = 5 hours

Now that we know our values, we can plug these numbers into our formula.

Speed = 210 ÷ 5

210 ÷ 5 = 42 miles/hr.

Therefore, the speed of the car is 42 mils/hr.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico