Respuesta :

Wolfyy

Hey!

---------------------------------------------

Solution:

12 pounds = $3.84

3.84 / 12 = $0.32 per pound

---------------------------------------------

Answer:

$0.32 per pound (unit)

---------------------------------------------

Hope This Helps :)

Answer:

The unit cost of nails is:

                        $ 0.32 per pound.

Step-by-step explanation:

Unit cost--

Unit cost means the cost of producing a single unit of a element.

The cost of 12 pounds of nails is: $ 3.84

Now, we are asked to find the unit cost i.e. the cost of 1 pound of nail.

i.e.

[tex]\text{Unit cost}=\dfrac{\text{cost of 12 pounds}}{12}[/tex]

[tex]\text{Cost of 1 pound of nail}=\dfrac{3.84}{12}[/tex]

Hence,

[tex]\text{Cost of 1 pound of nail}=\$\ 0.32[/tex]

ACCESS MORE