Respuesta :

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

We are asked to find the selling price of one gallon milk for which the store pays $2.00 and mark up is 40%.

We know that selling price of an item equals cost of item plus mark up.

The selling price of each gallon of milk would be $2.00 plus 40% of $2.00.

[tex]\text{Selling price of each gallon of milk}=\$2.00+\frac{40}{100}\times \$2.00[/tex]

[tex]\text{Selling price of each gallon of milk}=\$2.00+0.40\times \$2.00[/tex]

[tex]\text{Selling price of each gallon of milk}=\$2.00+\$0.80[/tex]

[tex]\text{Selling price of each gallon of milk}=\$2.80[/tex]

Therefore, the selling price of each gallon of milk is $2.80.

ACCESS MORE