heavengj05
heavengj05 heavengj05
  • 18-08-2019
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of yogurt costs $2.96 what is the price per cup

Respuesta :

octofry24 octofry24
  • 18-08-2019

Answer: 0.37 dollars

Step-by-step explanation:

2 quarts has 8 cups in it as 1 quarthas 4 cups.

if 2 quarts is $2.96, $2.96/ 8 = $0.37

Answer Link
posie43
posie43 posie43
  • 18-08-2019
The answer would be 0.37 cents
Answer Link

Otras preguntas

how cqn you write 0.044 as a fraction
Which word completes this sentence correctly ? Designer jeans is or are very expensive
The population of Bridgetown triples every decade. If the population in the year 2000 was 25,000, how many people will be living in Bridgetown in 2030?
The United States Highway System is a _____________ in the United States numbered within a nationwide grid.
use properties to find the sum or product 89+27+11
Whose ideas inspired Thomas Jefferson as he drafted the American Declaration of Independence?
how do i find the estimate of 82 x 49?
Give an example of a scientific question that could be investigated with an experiment. then guve an example of a scientific question that could not be investig
the lovin lemonade company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24 the sweet and sour company sells an eight pack of 1 quart bottles of lemonade for $16 which
After a military coup in Nigeria , economic problems continued because of what?