Respuesta :
Answer:
\frac{R}{^{\sqrt{2}}}
Explanation:
q1 = q , q2 = q
m1 = M, m2 = 2M
Potential difference is V
Let v1 be the speed of first particle and v2 be the speed of second particle.
Energy due to potential difference gives the kinetic energy to the particle.
1/2 m x v^2 = e V
v^2 = 2 e V / m = 2e V / m ... (1)
[tex]v}=\sqrt{\frac{2eV}{m}}[/tex]
Now radius is given by
r = m v / B q
[tex]r=\frac{\sqrt{2emV}}{Bq}[/tex] by eqution (1)
For first particle
[tex]r_{1}=\frac{\sqrt{2eMV}}{Bq}[/tex] .... (2)
For second particle
[tex]r_{2}=\frac{\sqrt{4eMV}}{Bq}[/tex]
[tex]R=\frac{\sqrt{4eMV}}{Bq}[/tex] .... (3)
Divide equation (2) by equation (3), we get
[tex]r_{1}=\frac{R}{^{\sqrt{2}}}[/tex]
So
r1 / r2 =
The radius of the arc followed by the lighter is 0.5R.
Kinetic energy of the charges
The kinetic energy of the charges is calculated as follows;
[tex]K.E = \frac{1}{2} mv^2\\\\eV = \frac{1}{2} mv^2\\\\v = \sqrt{\frac{2eV}{m} }[/tex]
Force experienced by the charges
[tex]F_c = F_B\\\\\frac{mv^2}{r} = qvB\\\\r = \frac{mv}{qB} \\\\r = \frac{m\sqrt{2eV/m} }{qB}[/tex]
Radius of the first particle
[tex]r_1 = \frac{m_1\sqrt{2eV/m_1} }{qB}[/tex]
Radius of the second particle
[tex]r_2 = \frac{2m_1\sqrt{2eV/2m_1} }{qB}[/tex]
Divide second radius by the first radius;
[tex]\frac{r_2}{r_1} = \frac{2m_1}{m_1} = 2\\\\\frac{R}{r_1} = 2\\\\r_1 = \frac{R}{2}[/tex]
Thus, the radius of the arc followed by the lighter is 0.5R.
Learn more about kinetic energy of electrons here: https://brainly.com/question/21208918