Using the z-distribution, as we are working with a proportion, it is found that the minimum sample size is of 21,153.
A confidence interval of proportions is given by:
[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In which:
The margin of error is of:
[tex]M = z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In this problem, we have a 98% confidence level, hence[tex]\alpha = 0.98[/tex], z is the value of Z that has a p-value of [tex]\frac{1+0.98}{2} = 0.99[/tex], so the critical value is z = 2.327.
The margin of error is of M = 0.008, while there is no estimate of the proportion, hence [tex]\pi = 0.5[/tex], and solving for n we find the sample size needed.
[tex]M = z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
[tex]0.008 = 2.327\sqrt{\frac{0.5(0.5)}{n}}[/tex]
[tex]0.008\sqrt{n} = 2.327(0.5)[/tex]
[tex]\sqrt{n} = \frac{2.327(0.5)}{0.008}[/tex]
[tex](\sqrt{n})^2 = \left(\frac{2.327(0.5)}{0.008}\right)^2[/tex]
[tex]n = 21152.1[/tex]
Rounding up, the minimum sample size is of 21,153.
More can be learned about the z-distribution at https://brainly.com/question/14398287