In a Hall experiment a conducting strip of thickness d = 100 μm is placed in a magnetic field B = 0.05 T. The magnetic field is perpendicular to the direction of the strip along which there is a 10-A current. What is the Hall voltage measured across the strip if the charge carrier density is 2.5 × 1028/m3 in this material?

Respuesta :

Answer:

1.25×10⁻⁶ V

Explanation:

The expression for the calculation of the hall voltage is shown below:

[tex]V_{hall}=\frac {I (Current) \times B(Magnetic field)}{\rho (Density)\times Charge\times d(Thickness)}[/tex]

The charge of electron = 1.6×10⁻¹⁹ C

Given:

Density = 2.5×10²⁸ /m³

Thickness = 100 μm = 100×10⁻⁶ m = 10⁻⁴ m

B = 0.05 T

I = 10 A

[tex]V_{hall}=\frac {10 \times 0.05}{2.5\times 10^{28}\times 1.6\times 10^{-19}\times 10^{-4}}[/tex]

Hall Voltage = 1.25×10⁻⁶ V

ACCESS MORE
EDU ACCESS