Respuesta :
Answer:
1. Margin = 8%
2. Turnover = $7,500,000
3. Return on Investment = 12%
Explanation:
Sales for the year = $7,500,000
Net Operating Income = $600,000
Average Operating Assets = $5,000,000
1. Therefore, Margin = ( Net operating Income/Total Sales ) [tex]\times[/tex] 100 = 8%
2. Turnover = Sales for the period = $7,500,000
3. Return on Investment = Net Income/Average Operating assets
= $600,000/$5,000,000 = 12%
Revenue minus any operational expenses are operating income, while net income equals operating income minus any other non-operating expenses like interest and taxes.
1. Margin for Alyeska = 8%
2. Turnover for Alyeska = 1.5
3. Return on Investment for Alyeska = 12%
Step-by-Step computation
1. Margin
[tex]\text{Margin} = \frac{\text{Net operating income}}{\text{Sales} } [/tex]
[tex]\text{Margin} = \frac{600,000}{7,500,000} [/tex]
[tex]\text{Margin} = 8[/tex]%
2. Turnover
[tex]\text{Turnover} = \frac{\text{Sales}}{\text{Average Operating Assets} } [/tex]
[tex]\text{Turnover} = \frac{7,500,000}{5,000,000} [/tex]
[tex]\text{Turnover} = 1.5[/tex]
3) Return on Investment
[tex]\text{ Return on Investment} = 8[/tex] × [tex]1.5[/tex]
[tex]\text{ Return on Investment} = 0.08[/tex] × [tex]1.5[/tex]
[tex]\text{ Return on Investment} = 0.12 [/tex] or [tex]12[/tex] %
For more information about the computations, refer to the link
https://brainly.com/question/25800078