Respuesta :
Answer:
she should add solute to the solvent
Explanation:
Given data :
Mass of the sodium chloride, = 20.0 g
Concentration of the solution = 10 g/L
Volume of 20.0 g of sodium chloride = 7.50 mL
Now, from the concentration, we can conclude that for 10 g of sodium chloride volume of the solution is 1 L
thus, for 20 g of sodium chloride volume of the solution is 2 L or 2000 mL
also,
Volume of solution = Volume of solute(sodium chloride) + volume of solvent (water)
thus,
2000 mL = 7.5 mL + volume of solvent (water)
or
volume of water = (2000 - 7.5) mL
or
volume of water = 1992.5 mL
or
volume of water = 199.25 L ≈ 199 L
Explanation:
Concentration of sodium chloride = 10.0 g/L
1 Liters of solution has 10 g of sodium chloride
The volume of solution in which 20 g of sodium chloride will present is:
[tex]\frac{1 L}{10 }\times 20 =2 L[/tex]
Volume of solution we will be making is of 2 L.
Volume of 20 g of sodium chloride = 7.50 ml = 0.00750 L
Volume of the water = ?
Volume of solution = Volume of solute + Volume of solvent
Volume of solvent = 2L - 0.00750 L = 1.9925 L
So,volume of water required to prepare the 2 L of 10 g/L solution of sodium chloride is 1.9925 L.
And for while making of the solution , student must add solute the solvent.