Answer:
(a) 5.25 second
(b) 27.5625 rad
Explanation:
fo = 1.003 x 10^2 rev / min = 1.672 rev / sec
ωo = 2 x 3.14 x fo = 2 x 3.14 x 1.672 = 10.5 rad/s
α = - 2 rad/s^2
(a) Let t be the time taken to stop.
ω = 0 rad/s
Use first equation of motion for rotational motion
ω = ωo + α t
0 = 10.5 - 2 x t
t = 5.25 second
(b) Let it rotates by an angle θ in the given time.
use third equation of motion for rotational motion
ω² = ωo² + 2 α θ
0 = 10.5 x 10.5 - 2 x 2 x θ
θ = 27.5625 rad