Respuesta :

Answer:

Length of side a is 7.8

Option C is correct

Step-by-step explanation:

Given b=10, c=11 and A = 43°, we need to find the length of a.

Using the Law of Cosines

a^2 = b^2+c^2-2bccosA

a^2 =(10)^2+(11)^2-2(10)(11)(cos 43°)

a^2 = 100+121-2(110)(0.7313)

a^2=100+121-160.886

a^2=221-160.886

a^2=60.114

a=√60.114

a= 7.75

a≈ 7.8

So, length of side a is 7.8

Option C is correct

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico