A study of 40 people found that they could do on the average15 pull ups with a standard deviation of 0.6. Find the 99% confidence interval for the mean of the population.

Respuesta :

Answer:

[14.75, 15.24]

Step-by-step explanation:

Sample mean = 15  

Sample standard deviation = 0.6  

Number of samples = 40

The t value for 99% confidence interval (t - critical value table) is 2.58

Now to find the 99% confidence interval for the mean of the population, we will do the following:

[tex]15-2.58\times\frac{0.6}{\sqrt{40}}[/tex] and [tex]15+2.58\times\frac{0.6}{\sqrt{40}}[/tex]

[14.75, 15.24]

ACCESS MORE
EDU ACCESS