The U.S. Air Force requires that pilots have heights between 64푖푛.and 77푖푛.Heights of women are normally distributed with a mean of 63.7푖푛.and a standard deviation of 2.9푖푛.What percent of women meet that height requirement?

Respuesta :

Answer:

46.02%

Step-by-step explanation:

Given that the U.S. Air Force requires that pilots have heights between 64.and 77.

Let X be the random variable representing the heights of women

X is normal with mean = 63.7 and std dev =2.9

Prob height lies between 64 and 77 is

[tex]P(64<x<77) =P[\frac{64-63.7}{2.9} <z<\frac{77-63.7}{2.9}]\\=P(0.10<z<4.59)\\=0.5-0.0398\\=0.4602[/tex]

Hence 46.02%  percent of women meet that height requirement

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico