An electron is released from rest in a weak electric field given by E =-2.30 x 10-10 N/Cj. After the electron has traveled a vertical distance of 1.0 μm, what is its speed? (Do not neglect the gravitational force on the electron.) mm/s

Respuesta :

Explanation:

It is given that,

An electron is released from rest in a weak electric field of, [tex]E=2.3\times 10^{-10}\ N/C[/tex]

Vertical distance covered, [tex]s=1\ \mu m=10^{-6}\ m[/tex]

We need to find the speed of the electron. Let its speed is v. Using third equation of motion as :

[tex]v^2-u^2=2as[/tex]

[tex]v^2=2as[/tex].............(1)

Electric force is [tex]F_e[/tex] and force of gravity is [tex]F_g[/tex]. As both forces are acting in downward direction. So, total force is:

[tex]F=mg+qE[/tex]

[tex]F=9.1\times 10^{-31}\times 9.8+1.6\times 10^{-19}\times 2.3\times 10^{-10}[/tex]

[tex]F=4.57\times 10^{-29}\ N[/tex]

Acceleration of the electron, [tex]a=\dfrac{F}{m}[/tex]

[tex]a=\dfrac{4.57\times 10^{-29}\ N}{9.1\times 10^{-31}\ kg}[/tex]

[tex]a=50.21\ m/s^2[/tex]

Put the value of a in equation (1) as :

[tex]v=\sqrt{2as}[/tex]

[tex]v=\sqrt{2\times 50.21\times 10^{-6}}[/tex]

v = 0.010 m/s

So, the speed of the electron is 0.010 m/s. Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico