michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

did most americans support president roosevelt when he condemmed japanese aggresion in asia
y = -1.33 * X - 3 Show your work
help me please thank you
The students council stared with 50 cans of food for the food drive and then collected 5 per student each day. How many cans will they have after 15 days?
Cigarette smoking is implicated in _____ percent of all low-birthweight births worldwide
One component of an analytical essay is the abstract. Which of the following defines abstract as a component of an analytical essay? A. a piece of evidence t
Why was franklin d roosevelt president for 12 years?
z varies directly with x2 and inversely with y. When x = 2 and y = 4, z = 3. What is the value of z when x = 4 and y = 9?
Ms. Monroe mixes 200 cubes of 4 different colors for a project. She then uses a scoop to place 20 cubes into each of 10 paper bags. Each group records the numbe
How long can you keep banana cream pie in the fridge?