bensonw4245
bensonw4245 bensonw4245
  • 29-06-2019
  • Mathematics
contestada

Same question as the previous one but forgot to show the answer choices

Same question as the previous one but forgot to show the answer choices class=

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 29-06-2019

Answer:

C

Step-by-step explanation:

x apples cost 80

1 apple  costs 80/x

5 apples costs 80*5/x = 400/x

The same calculation works for the oranges.

y oranges cost 75

1 orange = 75/y

6 oranges = 75*6/y

6 oranges = 450/y

The total cost is 450/y + 400/x which is C

Answer Link

Otras preguntas

15 is what percent of 165
Who used lassos, lariats, steel spurs, and saddles? a) female homesteaders b) women suffragists c) immigrants working on the railroad d) cowboys and gauchos e)
CAN ANYONE PLEASE HELP WITH MATH? please do number 4 part a and b you do not have to do part c thank u
a recipe calls for 2 L of water and 1 L of milk. How many mL is this combined
Cite 5 examples of organisms that reproduce sexually
Lucy wants to make different types of cheesecake. Each cheesecake uses 2/3 pound of cream cheese. She has 2 pounds of cream cheese . How many cheesecakes can sh
drawing the attention of his classmate as well as his teacher the students dared to experiment with his professors intelligence by interrogating him about the b
what is 3 4ths of 3,600?
All living things use nitrogen to A) reproduce. B) make sugar. C) make proteins. D) transport water.
Which of the following environmental problems is not associated with human interactions with water in South and Southeast Asia? A. flooding B. deforestation C.