Respuesta :

Answer:

Focal length, f = 0.43 meters

Explanation:

It is given that,

Power of the reading glasses, P = 2.3 D

We need to calculate the focal length of the reading glasses. The relationship between the power and the focal length inverse i.e.

[tex]P=\dfrac{1}{f}[/tex]

[tex]f=\dfrac{1}{P}[/tex]

[tex]f=\dfrac{1}{2.3\ D}[/tex]

f = 0.43 m

So, the focal length of the reading glasses found on the rack in a drugstore is 0.43 meters.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico