Answer: -2.88
Step-by-step explanation:
Hypothesis : The proportion of car accidents that were caused by drivers using cell phones has changed from the previous value =13%
i.e. p=0.13
Sample size : [tex]10,000[/tex]
The proportion of auto accident were caused by drivers using cell phones.
[tex]P=0.14[/tex]
Now, the test statistic for the population proportion is given by :-
[tex]z=\dfrac{p-P}{\sqrt{\dfrac{P(1-P)}{n}}}[/tex]
[tex]\Rightarrow\ z=\dfrac{0.13-0.14}{\sqrt{\dfrac{0.14(1-0.14)}{10000}}}\Rightarrow\ z=-2.881952088\approx-2.88[/tex]
Hence, the value of the test statistic is -2.88