WILL GIVE BRAINLIEST
What is the lateral surface area of a cone that has a slant height of 24 cm and a diameter of 10.5 cm? (Recall the formula LA=pi rl)

96 pi cm ^2
126 pi cm ^2
132 pi cm ^2
252 pi cm ^2

Respuesta :

Answer:

Option B is correct.

Step-by-step explanation:

Lateral surface area of cone = π*r*l

where r is the radius and l is the height of cone.

We are given height = l  24 cm

and diameter d = 10.5 cm

we know that radius is half of diameter i.e,

r = d/2

=> r = 10.5/2

r = 5.25

Putting the values in the formula:

Lateral surface area of cone = π*r*l

Lateral surface area of cone = π*5.25*24

Lateral surface area of cone = 126 π cm^2

So, Option B is correct.

Answer: second option.

Step-by-step explanation:

We know that we can calculate the lateral surface area of a cone with this formula:

[tex]LA=\pi rl[/tex]

Where "r" is the radius and "l" is the slant heigth.

We know that the radius is half the diameter, then the radius of this cone is:

[tex]r=\frac{10.5cm}{2}\\\\r=5.25cm[/tex]

Since we know tha radius and the slant height, we can substitute values into the formula. Therefore, we get:

 [tex]LA=\pi (5.25cm)(24cm)\\\\LA=126\pi cm^2[/tex]

 

ACCESS MORE
EDU ACCESS