contestada

An electromagnetic wave of frequency 1.90 x 10^14 Hz propagates in carbon tetrachloride with a speed of 205 x 10^8m/s. What is the wavelength of the wave in carbon tetrachloride?

Respuesta :

Answer:

The wavelength of the wave in carbon tetra chloride is 0.107 mm

Explanation:

It is given that,

Frequency of the electromagnetic wave, [tex]f=1.90\times 10^{14}\ Hz[/tex]

Speed of wave in carbon tetra chloride, [tex]v=205\times 10^8\ m/s[/tex]

We have to find the wavelength of the wave in carbon tetra chloride. It is given by :

[tex]\lambda=\dfrac{v}{f}[/tex]

[tex]\lambda=\dfrac{205\times 10^8\ m/s}{1.90\times 10^{14}\ Hz}[/tex]

[tex]\lambda=0.000107\ m[/tex]

[tex]\lambda=0.107\ mm[/tex]

Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico