Two identical circular plates have a diameter of 8.2 cm. They are placed parallel to each other separated by a distance of 2.1 mm. What is the capacitance if paper, with a k-3.7, is placed between the plates? O 92 pF O 82 p O 62 pF ? 13oF

Respuesta :

Answer:

82 pF

Explanation:

diameter = 8.2 cm, distance, d = 2.1 mm = 0.0021 m,

dielectric constant, k = 3.7

radius = 1/2 x diameter = 8.2 / 2 = 4.1 cm = 0.041 m

The formula for the capacitance of parallel plate capacitor is given by

[tex]C = \frac{k \varepsilon _{0}\times A}{d}[/tex]

[tex]C = \frac{3.7 \times 8.854\times 10^{-12} \times \pi \times 0.041 \times 0.041}{0.0021}[/tex]

C = 8.23 x 10 ^-11 F

C = 82 pF

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico