An object is dropped from a height of 75.0 m above ground level. (a) Determine the distance traveled during the first second. (b) Determine the final velocity at which the object hits the ground. (c) Determine the distance traveled during the last second of motion before hitting the ground.

Respuesta :

Answer:

a)Distance traveled during the first second = 4.905 m.

b)Final velocity at which the object hits the ground = 38.36 m/s

c)Distance traveled during the last second of motion before hitting the ground = 33.45 m

Explanation:

a) We have equation of motion

             S = ut + 0.5at²

     Here u = 0, and a = g

              S = 0.5gt²

    Distance traveled during the first second ( t =1 )

              S = 0.5 x 9.81 x 1² = 4.905 m

   Distance traveled during the first second = 4.905 m.

b)  We have equation of motion

            v² = u² + 2as

      Here u = 0, s= 75 m and a = g

           v² = 0² + 2 x g x 75 = 150 x 9.81

           v = 38.36 m/s

      Final velocity at which the object hits the ground = 38.36 m/s

c) We have S = 0.5gt²

                   75 = 0.5 x 9.81 x t²

                    t = 3.91 s

   We need to find distance traveled last second

   That is

          S = 0.5 x 9.81 x 3.91² - 0.5 x 9.81 x 2.91² = 33.45 m

   Distance traveled during the last second of motion before hitting the ground = 33.45 m

       

Answer:

The answer is A.

Explanation:

Just trust me ok.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico